Celosvetové emisie skleníkových plynov za posledné storočie spôsobili, že južná Čína sa stala miestom výskytu koronavírusov prenášaných netopiermi, pretože klimatická zmena podporuje rast lesných biotopov obývaných netopiermi.
Nová štúdia zverejnená v časopise Science of the Total Environment poskytuje prvý dôkaz o mechanizme, pomocou ktorého mohla zmena podnebia hrať priamu úlohu pri vzniku SARS-CoV-2, vírusu, ktorý spôsobil pandémiu koronavírusu.
Štúdia odhalila rozsiahle zmeny v type vegetácie v juhočínskej provincii Yunnan a v priľahlých oblastiach Mjanmarska a Laosu za posledné storočie. Klimatické zmeny vrátane zvýšenia teploty, slnečného žiarenia a oxidu uhličitého v atmosfére – ktoré ovplyvňujú rast rastlín a stromov – zmenili prirodzené biotopy z typických tropických kríkov na tropické savany a listnaté lesy. Vytvorilo sa tak vhodné prostredie pre mnoho druhov netopierov, ktoré prevažne žijú v lesoch.
Počet koronavírusov v oblasti úzko súvisí s počtom rôznych druhov netopierov. Štúdia zistila, že ďalších 40 druhov netopierov sa v minulom storočí prisťahovalo do juhočínskej provincie Yunnan, ktoré prenášajú okolo 100 ďalších druhov koronavírusu. Tento „globálny hotspot koronavírusov“ je oblasť, kde genetické údaje naznačujú, že mohol vzniknúť aj COVID-19.
Aby sa získali výsledky, vedci vytvorili mapu vegetácie sveta, aká bola pred sto rokmi, pomocou záznamov o teplote, zrážkach a oblačnosti. Potom použili informácie o vegetačných požiadavkách pre druhy netopierov, aby sa zistilo šírenie každého druhu na začiatku 20. storočia. Porovnanie so súčasným výskytom netopierov im umožnilo pochopiť, ako sa druhová rôznorodosť netopierov v priebehu minulého storočia šírila v dôsledku zmeny podnebia.
Keď klimatická zmena spôsobila zmenu biotopov, mnoho druhov netopierov opustili niektoré oblasti a presťahovali sa do iných – pričom svoje vírusy zobrali so sebou. To zmenilo nielen oblasti, kde sú vírusy prítomné, ale sa aj umožnili nové interakcie medzi zvieratami a vírusmi, čo spôsobilo, že veľa vírusov, ktoré sa prenášajú, alebo vyvíjajú v slinách, alebo krvi netopierov, dostalo do kontaktu s človekom.
Svetová populácia netopierov prenáša okolo 3 000 rôznych druhov koronavírusov, pričom každý druh netopiera má v sebe priemerne 2,7 mutácií koronavírusu. Nárast počtu druhov netopierov v konkrétnej oblasti spôsobený zmenou podnebia môže zvýšiť pravdepodobnosť prenosu, alebo vývoja koronavírusu škodlivého pre človeka.
Väčšina koronavírusov prenášaných netopiermi nemôže preskočiť na človeka. Ale niekoľko koronavírusov, o ktorých je známe, že dokážu infikovať človeka, s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z netopierov, vrátane troch, ktoré môžu spôsobiť smrteľné následky pre ľudí: blízkovýchodný respiračný syndróm (MERS) CoV a ťažký akútny respiračný syndróm (SARS) CoV-1 a CoV-2.
Región identifikovaný v štúdii ako hotspot pre klimaticky podmienené zvýšenie druhovej bohatosti netopierov je tiež domovom šupinavcov krátkochvostých, o ktorých sa predpokladá, že pôsobili ako medzihostitelia COVIDU-19. Vírus pravdepodobne preskočil z netopierov na tieto zvieratá, ktoré sa potom predali na trhu s divočinou vo Wuhane – kde došlo k prvotnému prepuknutiu u ľudí.
Vedci opakujú výzvy z predchádzajúcich štúdií, ktoré vyzývajú vlády, aby uznali úlohu zmeny podnebia pri prepuknutí vírusových chorôb a zaoberali sa zmenou podnebia v rámci programov hospodárskej obnovy po skončení pandémie koronavírusu
Pandémia koronavírusu spôsobila obrovské sociálne a ekonomické škody. Vlády musia využiť príležitosť na zníženie zdravotných rizík infekčných chorôb prijatím rozhodných opatrení na zmiernenie zmeny podnebia. Skutočnosť, že zmena podnebia môže urýchliť prenos patogénov voľne žijúcich živočíchov na človeka, by mala byť naliehavou výzvou na zníženie globálnych emisií.
Vedci zdôraznili potrebu obmedziť rozširovanie mestských oblastí, poľnohospodárskej pôdy a poľovných revírov v prirodzenom prostredí voľne žijúcich zvierat, aby sa znížil kontakt medzi ľuďmi a zvieratami prenášajúcimi choroby.
Štúdia ukázala, že v priebehu minulého storočia spôsobila zmena podnebia aj nárast počtu druhov netopierov v regiónoch okolo strednej Afriky a rozptýlených oblastí v strednej a južnej Amerike, čo je tiež spojené s nárastom Eboly, alebo objavenim sa vírusu ZIKA.
Fotka1: watink / stock.adobe.com
Fotka2: Louis Mornaud / Unsplash
Takéto oznamy tu dával ešte jeden diskutér, po... ...
Vzhľadom na tvoje charakterové vady ťa... ...
O tebe toho viem ja napríklad dosť na to, aby... ...
Chceš povedať, že tento príspevok si písal... ...
ZaV nečítam. Mám info z kompetentných zdrojov.... ...
Celá debata | RSS tejto debaty