Založ si blog

Globálna štúdia uskutočnená v 48 mestách zistila, že príroda ročne spracuje 41,7 milióna ton ľudského výkalu

Prvé globálne hodnotenie úlohy, ktorú ekosystémy zohrávajú pri poskytovaní sanitácie, zistilo, že príroda zabezpečí najmenej 18% sanitačných služieb v 48 mestách po celom svete, uviedli vedci vo Veľkej Británii a Indii. Štúdia, ktorá bola zverejnená v časopise One Earth, odhaduje, že každý rok sa bez inžinierskej infraštruktúry spracujú viac ako 2 milióny metrov kubických ľudských výkalov. Patrí sem aj odpad z latrín, ktorý sa postupne filtruje cez pôdu, čo je prirodzený proces, ktorý odstráni výkaly skôr, ako sa dostanú k podzemnej vode.

Príroda môže mať a má úlohu v sanitačnej infraštruktúre. Aj keď je na okraji rozhodujúcej úlohy v inžinierskej infraštruktúre, verí sa, že lepšie pochopenie toho, ako vzájomne prepojiť ižiniersku a prírodná infraštruktúra umožní adaptívny dizajn a správu, znižovanie nákladov a zvyšovanie efektívnosti a udržateľnosti, ako aj zabezpečenie ďalšej existencie zdravej pôdy v týchto oblastiach.

Infraštruktúra na čistenie odpadových vôd, ktorá premieňa ľudské výkaly na neškodné produkty, je dôležitým nástrojom pre ľudské zdravie na celom svete. Viac ako 25% svetovej populácie však v roku 2017 nemalo prístup k základným sanitárnym zariadeniam a ďalších 14% používalo latríny v ktorých sa odpad likvidoval na mieste. Aj keď časť tohto odpadu môže byť nebezpečná pre miestne obyvateľstvo, predchádzajúce výskumy naznačujú, že napríklad účinné mokrade a mangrovníky poskytujú efektívne služby spracovania. Mokraď Navikubo v Ugande spracúva neupravenú odpadovú vodu z viac ako 100 000 domácností, čím chráni Murchisonský záliv a Viktóriino jazero pred škodlivými kontaminantmi, zatiaľ čo v pobrežných mokradiach USA v Mexickom zálive odvádzajú dusík z rieky Mississippi.

Aby sa lepšie porozumelo tomu, ako prírodné ekosystémy spracúvajú odpad, kvantifikoval tím z Bangor University, Cranfield University, Durham University, University of Gloucestershire, University of Hyderabad (India) a Fresh Water Action Network v južnej Ázii sanitárne ekosystémové služby v 48 mestách v ktorých žije okolo 82 miliónov ľudí. Využíla sa kombinácia osobných rozhovorov, neformálnych a formálnych pozorovaní a priamych meraní v teréne na dokumentáciu toho, ako ľudská fekálna hmota preteká mestom. Vedci vyhodnotili všetky diagramy, ktoré boli k dispozícii v roku 2018 a zamerali sa na tie, ktoré sú kódované ako „fekálne kaly obsahujúce nevyprázdnené latríny“ , v ktorých je odpad obsiahnutý v jamovej latríne alebo septiku pod zemou, ale nepredstavuje riziko pre podzemné vody.

Odhaduje sa, že príroda v týchto 48 mestách ročne spracuje 2,2 milióna metrov kubických ľudských výkalov. Pretože viac ako 892 miliónov ľudí na celom svete používa podobné toaletné zariadenia na mieste, odhadujú ďalej, že príroda dezinfikuje približne 41,7 milióna ton ľudského odpadu ročne predtým, ako sa tekutina dostane do podzemných vôd – služba v hodnote približne 4,4 miliardy dolárov za rok. Autori však poznamenávajú, že tieto odhady pravdepodobne podceňujú skutočnú hodnotu sanitačných ekosystémových služieb, pretože prírodné procesy môžu prispievať k iným formám spracovania odpadových vôd, aj keď je ich ťažšie kvantifikovať.

Globálna štúdia uskutočnená na 48 mestách zistila, že príroda ročne sanituje 41,7 milióna ton ľudského odpadu
Neupravená odpadová voda v blízkosti slamu v meste Hyderabad.Fotkaa: Dishaad Bundhoo

Simon Willcock, odborný asistent environmentálnej geografie na Bangor University vo Veľkej Británi a jeho kolegovia dúfajú, že ich zistenia objasnia dôležitý, ale často neuznaný príspevok, ktorým príroda prispieva do každodenného života mnohých ľudí a inšpirujú tak zodpovednén úrady na ochranu ekosystémov, ako sú mokrade, ktoré chránia komunity pred znečisťujúcimi odpadovými vodami.

Alison Parker, odborná asistentka v odbore medzinárodných vôd a sanitácie na Cranfield University vo Veľkej Británii a jedna z autoriek štúdie zase uviedla, že vďaka tejto štúdii vznikla platforma na podporu lepšej spolupráce medzi ekológmi, odborníkmi na sanitáciu a projektantmi miest, aby sa pomohlo prírode a infraštruktúre lepšie fungovať v harmónii a aby sa mohla príroda chrániť pri poskytovaní nesmierne cenenných sanitárnych služieb.

http://1zem.org

Ak sa má zastaviť klimatická katastrofa, musí sa urobiť z ekocídy medzinárodný zločin. Je to jediný spôsob

25.02.2021

Parížska dohoda zlyháva. Existuje však nová nádej na zachovanie životaschopnej planéty: rastúca globálna kampaň za kriminalizáciu ekocídy, ktorá môže riešiť základné príčiny klimatickej krízy a chrániť našu planétu – spoločný domov celého ľudstva a vlastne všetkého života na Zemi. Takmer päť rokov po rokovaniach o prelomovej parížskej dohode [...]

Aký vplyv má vonkajšie znečistenie vzduchu na kvalitu ovzdušia v interiéroch

23.02.2021

Ak ste si mysleli, že v interiéri ste v bezpečí pred znečistením ovzdušia, ktoré trápi aj Salt Lake City, v americkom štáte Utah, tak nový výskum ukazuje, že udalosti spojené so zvýšeným znečistením ovzdušia, sa ohrozujú zdravie aj vo vnútorných priestoroch. Výskum uskutočnený v spolupráci s Utah Division of Facilities Construction and Management je je publikovaný v [...]

Bežné prostriedky na ničenie buriny podporujú baktérie rezistentné na antibiotiká

22.02.2021

Herbicídy sú jednou z najbežnejšie používaných chemikálií v poľnohospodárstve a hoci sa tieto zlúčeniny používajú na ničenie burín, môžu spôsobiť poškodenie pôdnych mikróbov, ako sú baktérie a huby, čo môže potenciálne zmeniť ekologické vlastnosti mikrobiálnych spoločenstiev. Vedci z Číny a Veľkej Británie študovali účinok troch široko používaných [...]

Iveta Lazorová

Lazorová: Populizmus zdravotníctvu nepomôže. Zmeny sa prejavia o 10 rokov

15.05.2021 18:00

Bez zásadnej personálnej reformy hrozí podľa šéfky komory sestier Ivety Lazorovej kolaps celého systému zdravotníctva.

nemecko protest izrael

Iránsky minister zrušil návštevu Rakúska, kritizoval vyvesenie vlajky Izraela

15.05.2021 17:34

Rozhodnutie prišlo po tom, ako úrad rakúskeho kancelára a ministerstvo zahraničia vyvesili izraelskú zástavu na znak solidarity.

Gergely Karácsony budapešť

Starosta Budapešti chce kandidovať za premiéra

15.05.2021 15:33

Gergely Karácsony uviedol, že je pripravený prijať nomináciu jeho strany a zúčastniť sa na dvojkolových primárkach, ktoré sa budú konať v septembri a októbri.

raši Gyimesi

Gyimesi verí, že sa zjednoduší covid automat, volá po tom aj Raši

15.05.2021 13:49, aktualizované: 14:03

Obaja poslanci vyzvali ľudí na očkovanie. V diskusnej relácii sa dotkli aj témy návrhu o kolúznej väzbe.

Ekologický Newsfilter

1zem.org 🧧 I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. ©️ Greta Thunberg

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 12985x
Priemerná čítanosť článkov: 866x

Kategórie

Archív