Založ si blog

Aký vplyv má vonkajšie znečistenie vzduchu na kvalitu ovzdušia v interiéroch

Ak ste si mysleli, že v interiéri ste v bezpečí pred znečistením ovzdušia, ktoré trápi aj Salt Lake City, v americkom štáte Utah, tak nový výskum ukazuje, že udalosti spojené so zvýšeným znečistením ovzdušia, sa ohrozujú zdravie aj vo vnútorných priestoroch. Výskum uskutočnený v spolupráci s Utah Division of Facilities Construction and Management je je publikovaný v časopise Science of the Total Environment.

V dlhodobej štúdii v oblasti Salt Lake vedci zistili, že množstvo znečistenia ovzdušia, ktoré prichádza do interiéru, je závislé od typu vonkajšieho znečistenia. Požiare, ohňostroje a zimné inverzie najviac ovplyvňujú ovzdušie v interiéri, hovorí Daniel Mendoza, odborný asistent na Katedre atmosferických vied a hosťujúci odborný asistent na Katedre mestského a metropolitného plánovania na univerzite v Utahu. Štúdia je jedinečná a kombinuje dlhodobý projekt monitorovania kvality vnútorného ovzdušia so spojenámí vonkajšími meraniami a s veľmi citlivými prístrojmi na úrovni výskumu v NASA.

Všetci vieme o inverziách. Všetci vieme, aké veľké sú problémové požiare. Ale naozaj vieme, čo sa stane, keď sme vo vnútri? Takúto otázku si položil Daniel Mendoza, ktorý je tiež pomocný asistent pľúcnej divízie na lekárskej fakulte a figuruje ako vedecký pracovník Inštitútu NEXUS a tak spolu so svojimi kolegami, nasadili prístroje na monitorovanie vzduchu v Unified State Laboratories v Taylorsville, v Utahu, aby zistil odpoveď. 

V priestoroch laboratórií umiestnili tri senzory na meranie koncentrácií tuhých častíc vo vzduchu. Jeden na strechu, na meranie vonkajšieho vzduchu, jeden vo vzduchotesnej miestnosti – kam vstupoval vonkajší vzduch a jeden v kancelárii. 

Senzory zostali na svojom mieste od apríla 2018 do mája 2019, teda niečo vyše roka. V Salt Lake City sa každoročne konajú podujatia a prírodné udalosti, ktoré zhoršujú kvalitu ovzdušia v oblasti. Podujatia zahŕňajú ohňostroje v Deň nezávislosti a Pioneer Day (24. júla), dym z lesných požiarov na západe, ktorý sa usadzuje v údolí, a zimné inverzie, v ktorých sú uväznené emisie výfukových plynov z celého údolia v ktorom leží mesto Salt Lake City.

Inverzie

Počas decembrovej zimnej inverznej udalosti, keď index kvality ovzdušia vonku dosiahol oranžovú a červenú úroveň, kvalita vnútorného ovzdušia dosiahla žltú úroveň a zostala tam, kým sa inverzia nevyčistila. Celkovo bola úroveň znečistenia vo vnútri asi 30% z toho, čo bolo vonku.

V čase trvania inverzie sa dostalo do interiéru asi 20% vonkajšieho znečistenia ovzdušia nazývaného, tiež nazvané ako primárne znečistenie- sú to častice pochádzajúce priamo z výfukových plynov. Zvyšok znečistenia je sekundárne – vzniká tak, že výfukové plyny prechádzajú chemickými reakciami a kombinujú sa z pevnými časticami, ako napríklad prachom. Toto sekundárne znečistenie sa potom v interiéry udrží aj niekoľko mesiacov.

Požiare

Na konci augusta 2018, keď vUtahu horeli tri lesné požiare, tak sa znečistenie ovzdušia v interiéry zvýšilo na približne 78% vonkajšej úrovne znečistenia.

Počas takmer 48 hodín kvalita vnútorného ovzdušia dosiahla úrovne považované za problematické pre ľudí s rizikovým zdravotným stavom a takmer dosiahla úrovne považované za nebezpečné pre všetkých ľudí.

Dôvodom vyššej infiltrácie tuhých častíc je to, že častice dymu sú stabilné a nerozkladajú sa za rôznych teplotných a vlhkostných podmienok ako je to pri výfukových plynoch.

Častice sa tak ľahšie dostanú cez filtračný systém domov, pretože neexistuje žiadna špecifická filtrácia, ktorá by tieto častice blokovala. Dymové častice môžu mať tiež menšiu veľkosť, preto sú pre nás také nebezpečné.“

Ohňostroj

Utah má dva hlavné sviatky, kde sa využíva zábavná pyrotechnika: 4. júla a 24. júla. Vedci dokonca zachytili dym zo súkromnej zábavnej pyrotechniky, ktorá vybuchla mimo hlavných osláv, čo poskytlo príležitosť vidieť, ako veľká aj malá zábavná pyrotechnika ovplyvňuje kvalitu vzduchu v interiéroch.

Dym zo zábavnej pyrotechniky je niekde medzi znečistením inverziou a požiarmi. Obsahuje primárne častice dymu, ako aj plyny, ktoré sa môžu kombinovať a vytvárať sekundárne častice, ktoré pochádzajú z chemikálií používaných na výrobu žiarivých farieb zábavnej pyrotechniky.

4. júla 2018 sa kvalita ovzdušia v Salt Lake City prudko zhoršila. Bolo to vtedy, keď sa začali vybuchovať ohňostroje. Senzory vzduchu zostali počas ohňostrojov v červenej zóne, čo znamená, že v domácnostiach kvalita vnútorného ovzdušia dosiahla oranžovú úroveň a bola v hodnotách asi 30% znečistenia v porovnaní s vonkajším ovzduším.

Súkromný ohňostroj 17. augusta trval iba 30 minút a hoci bol rozsah oveľa menší, dym stále stačil na to, aby sa index kvality vnútorného ovzdušia zvýšil na niekoľko minút na oranžovú.

Aj malý ohňostroj mal výrazný vplyv na kvalitu vnútorného ovzdušia, uviedlo sa vo výskume. Ľudia s dýchacími problémami sa preto až niekoľko krát do roka dostávajú do nebezpečenstva ohrozenia zdravia.

Komerčná budova, ktorú vedci študovali, bols do istej miery kontrolované prostredie. Kvalita vnútorného ovzdušia v interiéroch je ešte väčšou výzvou. Preto tento výskum pomôže pochopiť, aké kroky musia ľudia podniknúť na zlepšenie kvality ovzdušia v domácnostiach.

Fotka1: Pixabay / CC0 Public Domain

http://1zem.org

Ak sa má zastaviť klimatická katastrofa, musí sa urobiť z ekocídy medzinárodný zločin. Je to jediný spôsob

25.02.2021

Parížska dohoda zlyháva. Existuje však nová nádej na zachovanie životaschopnej planéty: rastúca globálna kampaň za kriminalizáciu ekocídy, ktorá môže riešiť základné príčiny klimatickej krízy a chrániť našu planétu – spoločný domov celého ľudstva a vlastne všetkého života na Zemi. Takmer päť rokov po rokovaniach o prelomovej parížskej dohode [...]

Bežné prostriedky na ničenie buriny podporujú baktérie rezistentné na antibiotiká

22.02.2021

Herbicídy sú jednou z najbežnejšie používaných chemikálií v poľnohospodárstve a hoci sa tieto zlúčeniny používajú na ničenie burín, môžu spôsobiť poškodenie pôdnych mikróbov, ako sú baktérie a huby, čo môže potenciálne zmeniť ekologické vlastnosti mikrobiálnych spoločenstiev. Vedci z Číny a Veľkej Británie študovali účinok troch široko používaných [...]

Globálna štúdia uskutočnená v 48 mestách zistila, že príroda ročne spracuje 41,7 milióna ton ľudského výkalu

21.02.2021

Prvé globálne hodnotenie úlohy, ktorú ekosystémy zohrávajú pri poskytovaní sanitácie, zistilo, že príroda zabezpečí najmenej 18% sanitačných služieb v 48 mestách po celom svete, uviedli vedci vo Veľkej Británii a Indii. Štúdia, ktorá bola zverejnená v časopise One Earth, odhaduje, že každý rok sa bez inžinierskej infraštruktúry spracujú viac ako 2 milióny [...]

Viktor Orbán

Homosexuál rovná sa pedofil. EÚ je pobúrená maďarským LGBTI zákonom

22.06.2021 18:41

"Stigmatizácia LGBTIQ ľudí zreteľne porušuje ich základne právo na dôstojnosť," píše sa v spoločnom vyhlásení 13 krajín.

aš-Šabáb

Teroristi využívajú pandemickú krízu, tvrdí Europol

22.06.2021 18:17

Európsky policajný úrad to uviedol vo výročnej správe o terorizme v Európskej únii.

kravy

Na lúkach v obci Bolešov uhynuli desiatky kráv

22.06.2021 17:15

Stalo sa tak po tom, ako sa kravy napili kontaminovanej vody. V cisterne predtým viezli močovinu.

kolóny, bratislava

Japonci by to zvládli za víkend. Kremský si pre kolóny pred Bratislavou volá šéfa NDS

22.06.2021 15:46, aktualizované: 17:34

Juraj Tlapa pred výbor predstúpi pre situáciu na diaľnici D2 medzi Stupavou a hlavným mestom.

Ekologický Newsfilter

1zem.org 🧧 I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. ©️ Greta Thunberg

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 13850x
Priemerná čítanosť článkov: 923x

Kategórie

Archív