Založ si blog

Je pravdepodobné, že klimatické zmeny mohli viesť ku vzniku vírusu SARS-CoV-2 (Covidu-19)

Celosvetové emisie skleníkových plynov za posledné storočie spôsobili, že južná Čína sa stala miestom výskytu koronavírusov prenášaných netopiermi, pretože klimatická zmena podporuje rast lesných biotopov obývaných netopiermi.

Nová štúdia zverejnená v časopise Science of the Total Environment poskytuje prvý dôkaz o mechanizme, pomocou ktorého mohla zmena podnebia hrať priamu úlohu pri vzniku SARS-CoV-2, vírusu, ktorý spôsobil pandémiu koronavírusu.

Štúdia odhalila rozsiahle zmeny v type vegetácie v juhočínskej provincii Yunnan a v priľahlých oblastiach Mjanmarska a Laosu za posledné storočie. Klimatické zmeny vrátane zvýšenia teploty, slnečného žiarenia a oxidu uhličitého v atmosfére – ktoré ovplyvňujú rast rastlín a stromov – zmenili prirodzené biotopy z typických tropických kríkov na tropické savany a listnaté lesy. Vytvorilo sa tak vhodné prostredie pre mnoho druhov netopierov, ktoré prevažne žijú v lesoch.

Počet koronavírusov v oblasti úzko súvisí s počtom rôznych druhov netopierov. Štúdia zistila, že ďalších 40 druhov netopierov sa v minulom storočí prisťahovalo do juhočínskej provincie Yunnan, ktoré prenášajú okolo 100 ďalších druhov koronavírusu. Tento „globálny hotspot koronavírusov“ je oblasť, kde genetické údaje naznačujú, že mohol vzniknúť aj COVID-19.

Aby sa získali výsledky, vedci vytvorili mapu vegetácie sveta, aká bola pred sto rokmi, pomocou záznamov o teplote, zrážkach a oblačnosti. Potom použili informácie o vegetačných požiadavkách pre druhy netopierov, aby sa zistilo šírenie každého druhu na začiatku 20. storočia. Porovnanie so súčasným výskytom netopierov im umožnilo pochopiť, ako sa druhová rôznorodosť netopierov v priebehu minulého storočia šírila v dôsledku zmeny podnebia.

Keď klimatická zmena spôsobila zmenu biotopov, mnoho druhov netopierov opustili niektoré oblasti a presťahovali sa do iných – pričom svoje vírusy zobrali so sebou. To zmenilo nielen oblasti, kde sú vírusy prítomné, ale sa aj umožnili nové interakcie medzi zvieratami a vírusmi, čo spôsobilo, že veľa vírusov, ktoré sa prenášajú, alebo vyvíjajú v slinách, alebo krvi netopierov, dostalo do kontaktu s človekom.

Svetová populácia netopierov prenáša okolo 3 000 rôznych druhov koronavírusov, pričom každý druh netopiera má v sebe priemerne 2,7 mutácií koronavírusu. Nárast počtu druhov netopierov v konkrétnej oblasti spôsobený zmenou podnebia môže zvýšiť pravdepodobnosť prenosu, alebo vývoja koronavírusu škodlivého pre človeka.

Väčšina koronavírusov prenášaných netopiermi nemôže preskočiť na človeka. Ale niekoľko koronavírusov, o ktorých je známe, že dokážu infikovať človeka, s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z netopierov, vrátane troch, ktoré môžu spôsobiť smrteľné následky pre ľudí: blízkovýchodný respiračný syndróm (MERS) CoV a ťažký akútny respiračný syndróm (SARS) CoV-1 a CoV-2.

Región identifikovaný v štúdii ako hotspot pre klimaticky podmienené zvýšenie druhovej bohatosti netopierov je tiež domovom šupinavcov krátkochvostých, o ktorých sa predpokladá, že pôsobili ako medzihostitelia COVIDU-19. Vírus pravdepodobne preskočil z netopierov na tieto zvieratá, ktoré sa potom predali na trhu s divočinou vo Wuhane – kde došlo k prvotnému prepuknutiu u ľudí.

Vedci opakujú výzvy z predchádzajúcich štúdií, ktoré vyzývajú vlády, aby uznali úlohu zmeny podnebia pri prepuknutí vírusových chorôb a zaoberali sa zmenou podnebia v rámci programov hospodárskej obnovy po skončení pandémie koronavírusu

Pandémia koronavírusu spôsobila obrovské sociálne a ekonomické škody. Vlády musia využiť príležitosť na zníženie zdravotných rizík infekčných chorôb prijatím rozhodných opatrení na zmiernenie zmeny podnebia. Skutočnosť, že zmena podnebia môže urýchliť prenos patogénov voľne žijúcich živočíchov na človeka, by mala byť naliehavou výzvou na zníženie globálnych emisií.

Vedci zdôraznili potrebu obmedziť rozširovanie mestských oblastí, poľnohospodárskej pôdy a poľovných revírov v prirodzenom prostredí voľne žijúcich zvierat, aby sa znížil kontakt medzi ľuďmi a zvieratami prenášajúcimi choroby.

Štúdia ukázala, že v priebehu minulého storočia spôsobila zmena podnebia aj nárast počtu druhov netopierov v regiónoch okolo strednej Afriky a rozptýlených oblastí v strednej a južnej Amerike, čo je tiež spojené s nárastom Eboly, alebo objavenim sa vírusu ZIKA.

Fotka1: watink / stock.adobe.com

Fotka2: Louis Mornaud / Unsplash

http://1zem.org

Ak sa má zastaviť klimatická katastrofa, musí sa urobiť z ekocídy medzinárodný zločin. Je to jediný spôsob

25.02.2021

Parížska dohoda zlyháva. Existuje však nová nádej na zachovanie životaschopnej planéty: rastúca globálna kampaň za kriminalizáciu ekocídy, ktorá môže riešiť základné príčiny klimatickej krízy a chrániť našu planétu – spoločný domov celého ľudstva a vlastne všetkého života na Zemi. Takmer päť rokov po rokovaniach o prelomovej parížskej dohode [...]

Aký vplyv má vonkajšie znečistenie vzduchu na kvalitu ovzdušia v interiéroch

23.02.2021

Ak ste si mysleli, že v interiéri ste v bezpečí pred znečistením ovzdušia, ktoré trápi aj Salt Lake City, v americkom štáte Utah, tak nový výskum ukazuje, že udalosti spojené so zvýšeným znečistením ovzdušia, sa ohrozujú zdravie aj vo vnútorných priestoroch. Výskum uskutočnený v spolupráci s Utah Division of Facilities Construction and Management je je publikovaný v [...]

Bežné prostriedky na ničenie buriny podporujú baktérie rezistentné na antibiotiká

22.02.2021

Herbicídy sú jednou z najbežnejšie používaných chemikálií v poľnohospodárstve a hoci sa tieto zlúčeniny používajú na ničenie burín, môžu spôsobiť poškodenie pôdnych mikróbov, ako sú baktérie a huby, čo môže potenciálne zmeniť ekologické vlastnosti mikrobiálnych spoločenstiev. Vedci z Číny a Veľkej Británie študovali účinok troch široko používaných [...]

Palestína / Deti / Pásmo Gazy /

v Pásme Gazy zomrelo bábätko zachránené z maternice umierajúcej matky

26.04.2024 18:51

Izrael aj napriek medzinárodnému pobúreniu stále hrozí, že podnikne pozemnú operáciu v meste Rafah.

parlament

Amnesty International kritizuje návrhy týkajúce sa RTVS, neziskových organizácií a rodných čísel

26.04.2024 18:30

Organizácia vyzýva na dodržiavanie princípov a ochranu právneho štátu, slobodu združovania a prejavu i na právo na informácie a na ochranu pred diskrimináciou.

Záborská , vašečka

Poslanci ukončili piatkové rokovanie debatou k sexuálnej výchove

26.04.2024 18:25

Poslanci Vašečka a Záborská chcú podmieniť výchovu a vzdelávanie v oblasti sexuálneho správania informovaným súhlasom rodičov.

novela Trestného zákona, parlament

Poslanci majú v roku 2024 zarábať vyše 6600 eur. K platu patria ešte paušálne náhrady

26.04.2024 17:17

Plat poslanca určuje zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR.

Ekologický Newsfilter

1zem.org 🧧 I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. ©️ Greta Thunberg

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 23445x
Priemerná čítanosť článkov: 1563x

Kategórie

Archív