Vedci z Utrechtskej univerzity a Univerzity OSN dospeli k záveru, že sa čistí asi polovica globálnych odpadových vôd, čo je zvýšenie predchádzajúceho odhadu, ktorý bol 20%. Napriek tomuto sľubnému zisteniu, autori varujú, že miera čistenia odpadových vôd v rozvojových krajinách je stále veľmi nízka. Štúdia a jej súbor údajov boli zverejnené v časopise Earth System Science Data.
Ľudia a továrne produkujú obrovské množstvo odpadovej vody denne. Ak nie sú odpadové vody správne zhromažďované a čistené, môžu vážne ohroziť zdravie ľudí a znečisťovať životné prostredie.
144 miliónov bazénov
Autori používajú národné štatistiky na odhad objemu produkcie, zberu, čistenia a opätovného použitia odpadových vôd. Celosvetovo sa ročne vyprodukuje asi 359 miliárd kubických metrov odpadovej vody, čo zodpovedá 144 miliónom olympijských bazénov, uviedol Edward Jones, výskumný pracovník na univerzite v Utrechte a hlavný autor štúdie. Asi 48 percent tejto vody sa v súčasnosti uvoľňuje bez úpravy. To je oveľa menej ako často uvádzané číslo 80 percent.
Aj keď výsledky ukazujú optimistickejší pohľad v porovnaní s predchádzajúcou analýzou, autori zdôrazňujú, že stále existuje veľa výziev. Najmä v rozvojových krajinách, kde sa nachádza väčšina populačného rastu, miera spracovania odpadových vôd zaostáva. V týchto krajinách bude pravdepodobne stúpať produkcia odpadových vôd rýchlejším tempom, ako súčasný rozvoj zbernej infraštruktúry a čistiacich zariadení. To predstavuje vážne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie aj pre životné prostredie, pretojJe pred nami ešte dlhá cesta.
Kreatívne opätovné použitie
Hlavným problémom, najmä v rozvojových krajinách, je nedostatok finančných zdrojov na vybudovanie infraštruktúry na zhromažďovanie a čistenie odpadových vôd. Týka sa to najmä pokrokových technológií spracovania, ktoré môžu byť neúmerne drahé. Autori štúdie však zdôrazňujú potenciálne príležitosti na kreatívne opätovné použitie odpadových vôd, ktoré by mohli pomôcť financovať vylepšené postupy čistenia.
Najzrejmejším opätovným použitím vyčistenej odpadovej vody je závlahová voda. Opätovné použitie upravenej odpadovej vody je už dôležitým zdrojom závlahovej vody v mnohých suchých krajinách, najmä na Blízkom východe a v severnej Afrike. Iba 11% globálne vyprodukovanej odpadovej vody sa však v súčasnosti opätovne využíva zavlažovanie.
Od odpadu po zdroje
Ale zavlažovanie nie je jedinou príležitosťou. Odpadové vody majú tiež veľký potenciál ako zdroj výživných látok a energie. Uznanie odpadovej vody ako zdroja, ktoré sa nepovažuje za odpad, bude kľúčom k zlepšeniu procesov čistenia v budúcnosti.
Autori však zdôrazňujú dôležitosť správneho monitorovania čistiarní odpadových vôd spolu so silnou legislatívou a predpismi, aby sa zaistilo bezpečné opätovné použitie odpadových vôd. Autori tiež uznávajú akceptáciu verejnosťou, ako ďalšiu kľúčovú bariéru zvyšovania opätovného používania odpadových vôd.
Celá debata | RSS tejto debaty