Polovica globálnych odpadových vôd neprechádza spracovaním v čističkách

Vedci z Utrechtskej univerzity a Univerzity OSN dospeli k záveru, že sa čistí asi polovica globálnych odpadových vôd, čo je zvýšenie predchádzajúceho odhadu, ktorý bol 20%. Napriek tomuto sľubnému zisteniu, autori varujú, že miera čistenia odpadových vôd v rozvojových krajinách je stále veľmi nízka. Štúdia a jej súbor údajov boli zverejnené v časopise Earth System Science Data.

Ľudia a továrne produkujú obrovské množstvo odpadovej vody denne. Ak nie sú odpadové vody správne zhromažďované a čistené, môžu vážne ohroziť zdravie ľudí a znečisťovať životné prostredie.

144 miliónov bazénov

Autori používajú národné štatistiky na odhad objemu produkcie, zberu, čistenia a opätovného použitia odpadových vôd. Celosvetovo sa ročne vyprodukuje asi 359 miliárd kubických metrov odpadovej vody, čo zodpovedá 144 miliónom olympijských bazénov, uviedol Edward Jones, výskumný pracovník na univerzite v Utrechte a hlavný autor štúdie. Asi 48 percent tejto vody sa v súčasnosti uvoľňuje bez úpravy. To je oveľa menej ako často uvádzané číslo 80 percent.

Aj keď výsledky ukazujú optimistickejší pohľad v porovnaní s predchádzajúcou analýzou, autori zdôrazňujú, že stále existuje veľa výziev. Najmä v rozvojových krajinách, kde sa nachádza väčšina populačného rastu, miera spracovania odpadových vôd zaostáva. V týchto krajinách bude pravdepodobne stúpať produkcia odpadových vôd rýchlejším tempom, ako súčasný rozvoj zbernej infraštruktúry a čistiacich zariadení. To predstavuje vážne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie aj pre životné prostredie, pretojJe pred nami ešte dlhá cesta.

Kreatívne opätovné použitie

Hlavným problémom, najmä v rozvojových krajinách, je nedostatok finančných zdrojov na vybudovanie infraštruktúry na zhromažďovanie a čistenie odpadových vôd. Týka sa to najmä pokrokových technológií spracovania, ktoré môžu byť neúmerne drahé. Autori štúdie však zdôrazňujú potenciálne príležitosti na kreatívne opätovné použitie odpadových vôd, ktoré by mohli pomôcť financovať vylepšené postupy čistenia.

Najzrejmejším opätovným použitím vyčistenej odpadovej vody je závlahová voda. Opätovné použitie upravenej odpadovej vody je už dôležitým zdrojom závlahovej vody v mnohých suchých krajinách, najmä na Blízkom východe a v severnej Afrike. Iba 11% globálne vyprodukovanej odpadovej vody sa však v súčasnosti opätovne využíva zavlažovanie.

Od odpadu po zdroje

Ale zavlažovanie nie je jedinou príležitosťou. Odpadové vody majú tiež veľký potenciál ako zdroj výživných látok a energie. Uznanie odpadovej vody ako zdroja, ktoré sa nepovažuje za odpad, bude kľúčom k zlepšeniu procesov čistenia v budúcnosti.

Autori však zdôrazňujú dôležitosť správneho monitorovania čistiarní odpadových vôd spolu so silnou legislatívou a predpismi, aby sa zaistilo bezpečné opätovné použitie odpadových vôd. Autori tiež uznávajú akceptáciu verejnosťou, ako ďalšiu kľúčovú bariéru zvyšovania opätovného používania odpadových vôd.

Ak sa má zastaviť klimatická katastrofa, musí sa urobiť z ekocídy medzinárodný zločin. Je to jediný spôsob

25.02.2021

Parížska dohoda zlyháva. Existuje však nová nádej na zachovanie životaschopnej planéty: rastúca globálna kampaň za kriminalizáciu ekocídy, ktorá môže riešiť základné príčiny klimatickej krízy a chrániť našu planétu – spoločný domov celého ľudstva a vlastne všetkého života na Zemi. Takmer päť rokov po rokovaniach o prelomovej parížskej dohode [...]

Aký vplyv má vonkajšie znečistenie vzduchu na kvalitu ovzdušia v interiéroch

23.02.2021

Ak ste si mysleli, že v interiéri ste v bezpečí pred znečistením ovzdušia, ktoré trápi aj Salt Lake City, v americkom štáte Utah, tak nový výskum ukazuje, že udalosti spojené so zvýšeným znečistením ovzdušia, sa ohrozujú zdravie aj vo vnútorných priestoroch. Výskum uskutočnený v spolupráci s Utah Division of Facilities Construction and Management je je publikovaný v [...]

Bežné prostriedky na ničenie buriny podporujú baktérie rezistentné na antibiotiká

22.02.2021

Herbicídy sú jednou z najbežnejšie používaných chemikálií v poľnohospodárstve a hoci sa tieto zlúčeniny používajú na ničenie burín, môžu spôsobiť poškodenie pôdnych mikróbov, ako sú baktérie a huby, čo môže potenciálne zmeniť ekologické vlastnosti mikrobiálnych spoločenstiev. Vedci z Číny a Veľkej Británie študovali účinok troch široko používaných [...]

Vladimir Putin, Moskva, Rusko, výročný tlačová konferencia

Ušakov: Putin s Ficom mali vážnu diskusiu o energetike, prebrali aj situáciu na Ukrajine

23.12.2024 18:12

"Verím, že obe strany sú s výsledkami spokojné," poznamenal poradca ruského prezidenta o stretnutí Fica s Putinom.

ZHROMAŽDENIE: Demonštrácia za Mariupo¾

Pred hrôzami vojny utieklo do zahraničia už viac Ukrajincov, než je počet ľudí žijúcich na Slovensku. Čo si myslí Zelenskyj o ich návrate do vlasti?

23.12.2024 18:00

Na návrat domov až po skončení vojny pomýšľa 35 percent utečencov z Ukrajiny, ktorí teraz žijú v mnohých štátoch Európskej únie.

Trump

Po Paname aj Grónsko. USA by mali prevziať kontrolu nad ostrovom, zopakoval Trump

23.12.2024 16:35

Nemecký týždenník Die Zeit informoval o rozhorúčenej reakcii dánskych predstaviteľov aj grónskych autonómnych úradov.

vojna na Ukrajine, Kyjev, zajatci

BBC: Rusi podľa Kyjeva od začiatku invázie popravili 147 zajatcov, za tento rok 127

23.12.2024 16:25

Popravovanie ukrajinských zajatcov v ruskom zajatí je v posledných mesiacoch systematické a ide o súčasť ruskej politiky.

Ekologický Newsfilter

1zem.org 🧧 I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. ©️ Greta Thunberg

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 25498x
Priemerná čítanosť článkov: 1700x

Kategórie

Archív