Založ si blog

Polovica globálnych odpadových vôd neprechádza spracovaním v čističkách

Vedci z Utrechtskej univerzity a Univerzity OSN dospeli k záveru, že sa čistí asi polovica globálnych odpadových vôd, čo je zvýšenie predchádzajúceho odhadu, ktorý bol 20%. Napriek tomuto sľubnému zisteniu, autori varujú, že miera čistenia odpadových vôd v rozvojových krajinách je stále veľmi nízka. Štúdia a jej súbor údajov boli zverejnené v časopise Earth System Science Data.

Ľudia a továrne produkujú obrovské množstvo odpadovej vody denne. Ak nie sú odpadové vody správne zhromažďované a čistené, môžu vážne ohroziť zdravie ľudí a znečisťovať životné prostredie.

144 miliónov bazénov

Autori používajú národné štatistiky na odhad objemu produkcie, zberu, čistenia a opätovného použitia odpadových vôd. Celosvetovo sa ročne vyprodukuje asi 359 miliárd kubických metrov odpadovej vody, čo zodpovedá 144 miliónom olympijských bazénov, uviedol Edward Jones, výskumný pracovník na univerzite v Utrechte a hlavný autor štúdie. Asi 48 percent tejto vody sa v súčasnosti uvoľňuje bez úpravy. To je oveľa menej ako často uvádzané číslo 80 percent.

Aj keď výsledky ukazujú optimistickejší pohľad v porovnaní s predchádzajúcou analýzou, autori zdôrazňujú, že stále existuje veľa výziev. Najmä v rozvojových krajinách, kde sa nachádza väčšina populačného rastu, miera spracovania odpadových vôd zaostáva. V týchto krajinách bude pravdepodobne stúpať produkcia odpadových vôd rýchlejším tempom, ako súčasný rozvoj zbernej infraštruktúry a čistiacich zariadení. To predstavuje vážne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie aj pre životné prostredie, pretojJe pred nami ešte dlhá cesta.

Kreatívne opätovné použitie

Hlavným problémom, najmä v rozvojových krajinách, je nedostatok finančných zdrojov na vybudovanie infraštruktúry na zhromažďovanie a čistenie odpadových vôd. Týka sa to najmä pokrokových technológií spracovania, ktoré môžu byť neúmerne drahé. Autori štúdie však zdôrazňujú potenciálne príležitosti na kreatívne opätovné použitie odpadových vôd, ktoré by mohli pomôcť financovať vylepšené postupy čistenia.

Najzrejmejším opätovným použitím vyčistenej odpadovej vody je závlahová voda. Opätovné použitie upravenej odpadovej vody je už dôležitým zdrojom závlahovej vody v mnohých suchých krajinách, najmä na Blízkom východe a v severnej Afrike. Iba 11% globálne vyprodukovanej odpadovej vody sa však v súčasnosti opätovne využíva zavlažovanie.

Od odpadu po zdroje

Ale zavlažovanie nie je jedinou príležitosťou. Odpadové vody majú tiež veľký potenciál ako zdroj výživných látok a energie. Uznanie odpadovej vody ako zdroja, ktoré sa nepovažuje za odpad, bude kľúčom k zlepšeniu procesov čistenia v budúcnosti.

Autori však zdôrazňujú dôležitosť správneho monitorovania čistiarní odpadových vôd spolu so silnou legislatívou a predpismi, aby sa zaistilo bezpečné opätovné použitie odpadových vôd. Autori tiež uznávajú akceptáciu verejnosťou, ako ďalšiu kľúčovú bariéru zvyšovania opätovného používania odpadových vôd.

Ak sa má zastaviť klimatická katastrofa, musí sa urobiť z ekocídy medzinárodný zločin. Je to jediný spôsob

25.02.2021

Parížska dohoda zlyháva. Existuje však nová nádej na zachovanie životaschopnej planéty: rastúca globálna kampaň za kriminalizáciu ekocídy, ktorá môže riešiť základné príčiny klimatickej krízy a chrániť našu planétu – spoločný domov celého ľudstva a vlastne všetkého života na Zemi. Takmer päť rokov po rokovaniach o prelomovej parížskej dohode [...]

Aký vplyv má vonkajšie znečistenie vzduchu na kvalitu ovzdušia v interiéroch

23.02.2021

Ak ste si mysleli, že v interiéri ste v bezpečí pred znečistením ovzdušia, ktoré trápi aj Salt Lake City, v americkom štáte Utah, tak nový výskum ukazuje, že udalosti spojené so zvýšeným znečistením ovzdušia, sa ohrozujú zdravie aj vo vnútorných priestoroch. Výskum uskutočnený v spolupráci s Utah Division of Facilities Construction and Management je je publikovaný v [...]

Bežné prostriedky na ničenie buriny podporujú baktérie rezistentné na antibiotiká

22.02.2021

Herbicídy sú jednou z najbežnejšie používaných chemikálií v poľnohospodárstve a hoci sa tieto zlúčeniny používajú na ničenie burín, môžu spôsobiť poškodenie pôdnych mikróbov, ako sú baktérie a huby, čo môže potenciálne zmeniť ekologické vlastnosti mikrobiálnych spoločenstiev. Vedci z Číny a Veľkej Británie študovali účinok troch široko používaných [...]

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Na Orave našli mŕtve telo s bodnou ranou, nevylúčili cudzie zavinenie

10.05.2024 18:21

Prípadom sa zaoberajú žilinskí kriminalisti.

Steve Bannon

Trumpov exporadca Bannon neuspel s odvolaním v kauze pohŕdania Kongresom

10.05.2024 16:44

Teraz mu hrozí, že si trest bude musieť odpykať.

Zbraň, pištoľ, náboj, vražda, výstrel

Počas vyučovania na spolužiakov a učiteľa vytiahol atrapu pištole, voči 17-ročnému mladíkovi zakročila polícia

10.05.2024 16:18

Policajti v Trnave predpoludním zasahovali proti 17-ročnému študentovi jednej zo stredných škôl.

Branislav Zurian, Matúš Šutaj Eštok,

V Česku je na sankčnom zozname, ušiel na Slovensko. PS žiada vnútro konať v prípade proruského špióna

10.05.2024 14:49

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vraj žiadne ohrozenie nevidí a konať nebude.

Ekologický Newsfilter

1zem.org 🧧 I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. ©️ Greta Thunberg

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 23582x
Priemerná čítanosť článkov: 1572x

Kategórie

Archív