Zmena klímy podľa vedcov zhoršila ničivú povodeň, ktorá sa v nedeľu prehnala himalájskym údolím.
Najmenej 32 ľudí zahynulo a ďalších takmer 200 je nezvestných po tom, čo praskla voda uviaznutá v ľadovci v severoindickom štáte Uttarakhand, čo si vyžiadalo lavínu a záplavu vody, trosiek a bahna. Zničené boli mosty, cesty, domy a ľudia, ako aj dve vodné elektrárne.
Anjal Prakash, vedúci výskumník Medzivládneho panelu OSN pre zmenu podnebia (IPCC), uviedol, že oslabené a ubúdajúce ľadovce sú jednou z najviditeľnejších známok otepľujúcej sa planéty spôsobenej zmenou podnebia vyvolanou človekom. Prakash pre CBS News uviedol, že tejto katastrife vďačíme ľudskému pôsobeniu na klímu planéty
Glaciológ Farooq Azam potvrdil Prakashove vyjadrenia pre CBS News . Uviedol, že nepravidelné poveternostné vzorce vyvolané zmenami podnebia, ako sú zvýšené sneženie a zrážky a teplejšie zimy, viedli k bodu topenia veľkého množstva snehu. Niet pochýb o tom, že globálne otepľovanie vedie k topeniu ľadovcov v Himalájach.
Spaľovanie fosílnych palív a nárast hladín skleníkových plynov spôsobili, že sa v Himalájach za posledných niekoľko desaťročí podstatne zvýšili teploty.
Od roku 2000 teplota vzduchu vzrástla o takmer 2 stupne Fahrenheita a himalájske ľadovce sa topili dvojnásobne rýchlejšie ako v predchádzajúcom štvrťstoročí.
Zvyšujúce sa teploty tiež spôsobujú oslabenie hornín, pretože ľad nachádzajúci sa v trhlinách sa topí.
Ľudská činnosť v ekologicky citlivom himalájskom regióne tiež zvyšuje jeho zraniteľnosť voči zmenám v podnebí. Intenzívne stavebné práce narúšajú citlivú geológiu a ekosystém tejto oblasti a spôsobujú nezvratné škody na svahoch a vytvárajú zosuvné zóny.
Správa z roku 2019 od Medzinárodného strediska pre horský integrovaný rozvoj uvádza, že aj keď sa ciele svetových vlád na zastavenie stupajúcej teploty splnia, teploty v Himalájach budú stále vyššie a tretina všetkých ľadovcov v regióne Hindu Kush Himalaya sa roztopí. Vďaka tomu sa očakávajú vážne následky pre takmer 2 miliardy už zraniteľných ľudí.
V budúcnosti, aj keď sa globálne otepľovanie bude udržiavať na 1,5 stupni Celzia, bude otepľovanie v oblasti Hindúkuš Himaláje pravdepodobne minimálne o 0,3 stupňa vyššie,“ uvádza sa v správe. Takéto veľké otepľovanie by mohlo vyvolať množstvo biofyzikálnych a sociálno-ekonomických dopadov, ako je stratu biodiverzity, zvýšenie topenia ľadovcov a menej predvídateľnú dostupnosť vody – to všetko bude mať vplyv na živobytie a pohodu v Himalájach.
Fotka1: Letecký pohľad na priehradu Tapovan dva dni po tom, čo sa odtrhla časť ľadovca Nanda Devi a uvoľnila sa ním uväznená voda, v štáte Uttarakhand v Indii, 9. februára 2021 / AP Photo
ale ritpalovu...povodne, zmeny tokov riek a... ...
Celá debata | RSS tejto debaty