„Robia to všetci ostatní, takže aj ja môžem.“ Ako vplyv falošného konsenzu vedie k poškodzovaniu životného prostredia

Existuje užitočný koncept z psychológie, ktorý pomáha vysvetliť, prečo dobrí ľudia robia veci, ktoré poškodzujú životné prostredie: efekt falošného konsenzu. Tento koncept vysvetluje ako náš mozog preceňuje, aké je prijateľné a bežné správanie v spoločnosti.

Zjednodušene povedané, ak niečo robíte (aj keď viete, že by ste to pravdepodobne robiť nemali), je pravdepodobnejšie, že si myslíte, že to robí aj veľa ďalších ľudí. A čo viac, pravdepodobne preceňujete, koľko ľudí si myslí, že toto správanie je v zásade v poriadku.

Táto zaujatosť umožňuje ľuďom ospravedlniť spoločensky neprijateľné alebo nezákonné správanie.

Vedci sledovali účinok falošného konsenzu pri užívaní drog , to, ako dobre zdravotné sestry dodržiavajú určité pracovné postupy a nelegálny lov v Afrike .

V poslednej dobe ochranári a výskumníci v oblasti životného prostredia začínajú odhaľovať, ako účinok falošného konsenzu prispieva k poškodeniu životného prostredia.

Od nelegálneho rybolovu po zmenu podnebia

Vo výskume sa ukázalo, ako efekt falošného konsenzu podporuje pokračujúce pytliactvo (napríklad rybolov v zónach zákazu rybolovu) rekreačnými rybármi na Veľkom bariérovom útese .

Ľuda, ktorí sa priznali k pytliactvu, si mysleli, že ich v spoločnosti prevláda oveľa viac, ako ich je v skutočnosti, v porovnaní s rybármi, ktorí dodržiavali zákon.

Pytliaci tiež verili, že ostatní považujú pytliactvo za spoločensky prijateľné; v skutočnosti však viac ako 90% rybárov považovalo pytliactvo za spoločensky aj osobne neprijateľné.

Okrem pytliactva môže účinok falošného konsenzu pomôcť vysvetliť ďalšie správanie.

Jedna štúdia skúmala študentov žijúcich na internáte, ktorým bolo povedané, že sa nesmú sprchovať, keď platil núdzový zákaz vody. Zistilo sa, že tí, ktorí sa sprchovali v rozpore s pravidlami, neúmerne nadhodnotili, koľko ďalších študentov robilo to isté.

inej štúdii vedci skúmali Austrálčanov o ich povedomí o zmene podnebia a pýtali sa ich, čo si myslia, že aké názory má na túto tému väčšina ostatných ľudí. Vedci zistili, že názory na zmenu podnebia podliehajú silným falošným účinkom konsenzu, že ľudia hrubo preceňujú počty ľudí, ktorí odmietajú existenciu zmeny podnebia v spoločnosti.

Účinok falošného konsenzu sa prejavil aj v štúdiách skúmajúcich podporu jadrovej energie a veterných elektrární na mori .

Využívanie psychológie na pochopenie a riešenie environmentálnych škôd

Ako ukázala rastúci počet výskumov, ľudia sú neuveriteľne neschopní robiť presné sociálne úsudky o aktuálnych postojoch druhých.

Je to ešte problematickejšie, keď nechtiac premietneme svoje vlastné vnútorné postoje a viery na ostatných v snahe získať potvrdenie a ubezpečenie.

Rovnako ako koncepty z psychológie môžu pomôcť vysvetliť niektoré formy poškodenia životného prostredia, tak tie isté psychologické koncepty sa môžu využiť v realite na správne ovplyvnenie správania ľudí. Výskum napríklad ukazuje, že ľudia majú vyššiu pravdepodobnosť hádzať odpadky na zem na miestach, kde je veľa smetí, takže sa zodpovedné autority vždy uisťujú , že zem okolo koša je vždy bez smetí.

Ale zásahy , ktoré fungujú v jednej kultúry, aby sa podporilo ekologické správanie, nemusí pracovať v inej kultúre .

Napríklad v Nemecku kampaň zameraná na zvýšenie spotreby udržateľných morských potravín viedla v skutočnosti k poklesu výberu zákazníkov pre takéto možnosti v porovnaní s normálnou, komerčnou ponukou, pravdepodobne preto, že tieto správy boli považované za manipulatívne a nakoniec kampaň odrádzala nakupujúcich od výberu udržateľných možností.

Kampane na zníženie spotreby polievky zo žraločích plutiev , nákupu pangolínového mäsa, alebo šupín a plastových fliaš na jedno použitie majú za cieľ vyvrátiť myšlienku, že toto správanie nepoškodzuje životné prostredie je rozšírené a spoločensky prijateľné.

Faktické informácie o tom, ako iní ľudia myslia a správajú sa, môžu byť veľmi účinné. Energetické spoločnosti podstatne znížili zákaznícku spotrebu energie iba tým, že ľuďom ukázali, aké sú ich spotreby elektriny v porovnaní s ich susedmi.

Povzbudzujúce je, že aktivácia túžby ľudí po štatúte akceptácie spoločnosťou, bola úspešná aj pri kampani, aby sa ľudia ekologizovali, aby boli videní, alebo aby verejne kupovali ekologické výrobky.

Ako ukazujú výskumné dôkazy, sociálne normy môžu byť mocnou silou pri podpore a popularizácii environmentálne pozitívneho správania. 

Fotka1: Shutterstock

http://1zem.org

Ak sa má zastaviť klimatická katastrofa, musí sa urobiť z ekocídy medzinárodný zločin. Je to jediný spôsob

25.02.2021

Parížska dohoda zlyháva. Existuje však nová nádej na zachovanie životaschopnej planéty: rastúca globálna kampaň za kriminalizáciu ekocídy, ktorá môže riešiť základné príčiny klimatickej krízy a chrániť našu planétu – spoločný domov celého ľudstva a vlastne všetkého života na Zemi. Takmer päť rokov po rokovaniach o prelomovej parížskej dohode [...]

Aký vplyv má vonkajšie znečistenie vzduchu na kvalitu ovzdušia v interiéroch

23.02.2021

Ak ste si mysleli, že v interiéri ste v bezpečí pred znečistením ovzdušia, ktoré trápi aj Salt Lake City, v americkom štáte Utah, tak nový výskum ukazuje, že udalosti spojené so zvýšeným znečistením ovzdušia, sa ohrozujú zdravie aj vo vnútorných priestoroch. Výskum uskutočnený v spolupráci s Utah Division of Facilities Construction and Management je je publikovaný v [...]

Bežné prostriedky na ničenie buriny podporujú baktérie rezistentné na antibiotiká

22.02.2021

Herbicídy sú jednou z najbežnejšie používaných chemikálií v poľnohospodárstve a hoci sa tieto zlúčeniny používajú na ničenie burín, môžu spôsobiť poškodenie pôdnych mikróbov, ako sú baktérie a huby, čo môže potenciálne zmeniť ekologické vlastnosti mikrobiálnych spoločenstiev. Vedci z Číny a Veľkej Británie študovali účinok troch široko používaných [...]

Maďarsko Poľsko Tusk Orbán

Tusk: Maďarskému premiérovi Orbánovi sa nepáči zodpovednosť

23.12.2024 10:01

Tusk sa Orbána pýtal na dôvody, prečo Maďarsko udelilo politický azyl Marcinovi Romanowskému.

Rusko Kamčatka vrtuľník havária preživší nezvestní

Na Kamčatke našli po troch dňoch havarované lietadlo aj s preživšími

23.12.2024 09:46

Na odľahlom mieste prežili s minimom jedla.

Filipíny

Filipíny odkúpia od Američanov raketomety Typhon na ochranu svojich záujmov

23.12.2024 09:43

Rozhodnutie kritizuje Čína, ktorá si nárokuje niektoré sporné časti v tejto oblasti a tvrdí, že sa tým narúša stabilita v Ázii.

Prezident Peter Pellegrini

Pellegrini: Posledný polrok sa koalícia venuje viac sama sebe, miera konfliktov narastá

23.12.2024 09:30

Čo hovorí prezident na chystanú premiérovu cestu do Moskvy na 80. výročie konca vojny?

Ekologický Newsfilter

1zem.org 🧧 I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. ©️ Greta Thunberg

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 25451x
Priemerná čítanosť článkov: 1697x

Kategórie

Archív