Založ si blog

Katastrofa himalájskeho ľadovca potvrdzuje dopady zmeny podnebia na ľudí

Zmena klímy podľa vedcov zhoršila ničivú povodeň, ktorá sa v nedeľu prehnala himalájskym údolím. 

Najmenej 32 ľudí zahynulo a ďalších takmer 200 je nezvestných po tom, čo praskla voda uviaznutá v ľadovci v severoindickom štáte Uttarakhand, čo si vyžiadalo lavínu a záplavu vody, trosiek a bahna. Zničené boli mosty, cesty, domy a ľudia, ako aj dve vodné elektrárne.


Anjal Prakash, vedúci výskumník Medzivládneho panelu OSN pre zmenu podnebia (IPCC), uviedol, že oslabené a ubúdajúce ľadovce sú jednou z najviditeľnejších známok otepľujúcej sa planéty spôsobenej zmenou podnebia vyvolanou človekom. Prakash pre CBS News uviedol, že tejto katastrife vďačíme ľudskému pôsobeniu na klímu planéty

Táto fotografia poskytnutá indicko-tibetskou hraničnou políciou ukazuje muža, ktorý bol vytiahnutý spod zeme počas záchranných akcií po tom, čo sa v severnej Indii v nedeľu 7. februára 2021 odlomila časť ľadovca Nanda Devi.
Obrázok: Indicko-tibetská pohraničná polícia / AP

Glaciológ Farooq Azam potvrdil Prakashove vyjadrenia pre CBS News . Uviedol, že nepravidelné poveternostné vzorce vyvolané zmenami podnebia, ako sú zvýšené sneženie a zrážky a teplejšie zimy, viedli k bodu topenia veľkého množstva snehu. Niet pochýb o tom, že globálne otepľovanie vedie k topeniu ľadovcov v Himalájach.

Spaľovanie fosílnych palív a nárast hladín skleníkových plynov spôsobili, že sa v Himalájach za posledných niekoľko desaťročí podstatne zvýšili teploty.

Od roku 2000 teplota vzduchu vzrástla o takmer 2 stupne Fahrenheita a himalájske ľadovce sa topili dvojnásobne rýchlejšie ako v predchádzajúcom štvrťstoročí.

Zvyšujúce sa teploty tiež spôsobujú oslabenie hornín, pretože ľad nachádzajúci sa v trhlinách sa topí.

Ľudská činnosť v ekologicky citlivom himalájskom regióne tiež zvyšuje jeho zraniteľnosť voči zmenám v podnebí. Intenzívne stavebné práce narúšajú citlivú geológiu a ekosystém tejto oblasti a spôsobujú nezvratné škody na svahoch a vytvárajú zosuvné zóny. 

Správa z roku 2019 od Medzinárodného strediska pre horský integrovaný rozvoj uvádza, že aj keď sa ciele svetových vlád na zastavenie stupajúcej teploty splnia, teploty v Himalájach budú stále vyššie a tretina všetkých ľadovcov v regióne Hindu Kush Himalaya sa roztopí. Vďaka tomu sa očakávajú vážne následky pre takmer 2 miliardy už zraniteľných ľudí.

V budúcnosti, aj keď sa globálne otepľovanie bude udržiavať na 1,5 stupni Celzia, bude otepľovanie v oblasti Hindúkuš Himaláje pravdepodobne minimálne o 0,3 stupňa vyššie,“ uvádza sa v správe. Takéto veľké otepľovanie by mohlo vyvolať množstvo biofyzikálnych a sociálno-ekonomických dopadov, ako je stratu biodiverzity, zvýšenie topenia ľadovcov a menej predvídateľnú dostupnosť vody – to všetko bude mať vplyv na živobytie a pohodu v Himalájach.

Fotka1: Letecký pohľad na priehradu Tapovan dva dni po tom, čo sa odtrhla časť ľadovca Nanda Devi a uvoľnila sa ním uväznená voda, v štáte Uttarakhand v Indii, 9. februára 2021 / AP Photo

http://1zem.org

Ak sa má zastaviť klimatická katastrofa, musí sa urobiť z ekocídy medzinárodný zločin. Je to jediný spôsob

25.02.2021

Parížska dohoda zlyháva. Existuje však nová nádej na zachovanie životaschopnej planéty: rastúca globálna kampaň za kriminalizáciu ekocídy, ktorá môže riešiť základné príčiny klimatickej krízy a chrániť našu planétu – spoločný domov celého ľudstva a vlastne všetkého života na Zemi. Takmer päť rokov po rokovaniach o prelomovej parížskej dohode [...]

Aký vplyv má vonkajšie znečistenie vzduchu na kvalitu ovzdušia v interiéroch

23.02.2021

Ak ste si mysleli, že v interiéri ste v bezpečí pred znečistením ovzdušia, ktoré trápi aj Salt Lake City, v americkom štáte Utah, tak nový výskum ukazuje, že udalosti spojené so zvýšeným znečistením ovzdušia, sa ohrozujú zdravie aj vo vnútorných priestoroch. Výskum uskutočnený v spolupráci s Utah Division of Facilities Construction and Management je je publikovaný v [...]

Bežné prostriedky na ničenie buriny podporujú baktérie rezistentné na antibiotiká

22.02.2021

Herbicídy sú jednou z najbežnejšie používaných chemikálií v poľnohospodárstve a hoci sa tieto zlúčeniny používajú na ničenie burín, môžu spôsobiť poškodenie pôdnych mikróbov, ako sú baktérie a huby, čo môže potenciálne zmeniť ekologické vlastnosti mikrobiálnych spoločenstiev. Vedci z Číny a Veľkej Británie študovali účinok troch široko používaných [...]

súdne pojednávanie, Mikuláš Černák

Boss bossov pred súdom, aj keď o to nežiadal. Dostane sa Mikuláš Černák na slobodu? Dôkazy stále pribúdajú

25.04.2024 08:00

Kedy sa dozvieme verdikt, zatiaľ nie je známe. V prípade ešte stále pribúdajú návrhy na doplnenie dokazovania a procesné strany ich môžu podať aj počas pojednávania.

vojna na Ukrajine, Charkov

Poľsko chce poslať Ukrajincov domov bojovať. Podľa ministra sú Poliaci pobúrení, keď vidia mladých z Ukrajiny vysedávať v ich kaviarňach

25.04.2024 06:24

Poľsko je pripravené pomôcť Ukrajine pri návrate mužov vo vojenskom veku, uviedol poľský minister obrany.

SR ÚV MZ Fico Dolinková rokovanie kontrola TK BAX

Kontrolóri o stave zdravotníctva: Štát na jeho riadenie rezignoval, dôsledky pre pacientov sú alarmujúce

25.04.2024 06:05

Nemáme prehľad o financiách, nemodernizujeme a najakútnejším problémom je chýbajúci lekársky a ošetrovateľský personál.

vojna na Ukrajine, Bachmut

ONLINE: Pistorius: Rusi už vyrábajú viac zbraní, než potrebujú proti Ukrajine

25.04.2024 06:00, aktualizované: 08:13

Veľká časť toho, čo sa vyrobí v ruských vojenských závodoch, nemieri na front na Ukrajine, ale končí v skladoch, tvrdí nemecký minister obrany Boris Pistorius.

Ekologický Newsfilter

1zem.org 🧧 I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. ©️ Greta Thunberg

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 23433x
Priemerná čítanosť článkov: 1562x

Kategórie

Archív